9 травня 1943 р. німецька жандармерія із Кременця жорстоко розправилася з населенням українського села Стіжки: ловила дітей, жінок, старих, кидала в клуні й палила живцем. Жертвами карателів стало 55 чоловік. Після акції по дорозі до районного центру біля с. Лішня на карателів напали повстанські відділи мельниківця "Хрона" (М.Недзвецький) та бандерівця "Крука" (І.Климишин).
Вони вміло організували засідку, підготували 6 кулеметів і підірвали греблю, щоб не дати німцям швидко відступити. Коли колона карателів наблизилася до узлісся на 20-30 метрів, повстанці відкрили шалений перехресний вогонь. Німці не встигли оговтатися, як опинилися в самому пеклі йпонесли великі втрати. Вогонь загонів УПА тривав біля 45 хв. аж поки у повстанців не почали закінчуватися набої. На допомогу німцям наспів бронетранспортер, знищити який повстанці не могли через брак протитанкової зброї, тож вони відступили. На полі бою залишилося, за різними даними, 62-90 трупів ворога, 9 спалених машин. Повстанці втратили 3-х чоловік убитими.
У цей самий час біля с. Буща з іншим німецьким підрозділом, що складався з калмиків і поляків, бився мельниківський відділ «Макуха», не давши спалити село. (Денищук О. Боротьба УПА проти німецьких окупантів. Хронологія подій. – Т.1. Волинь і Полісся. – Рівне, 2008. – С. 361; Сергійчук В. (упор.) ОУН-УПА в роки війни. Нові документи і матеріали. - Київ, 1997. – С.311; Скорупський М. "Туди де бій за волю". Спогади курінного УПА. — Київ, 1992. http://lib.oun-upa.org.ua/skorupski/part2.html)
У той самий день важкий шестигодинний бій мали повстанці з німцями у селі Яполоть неподалік Костополя. Німецько-польський загін силою біля 400 чол., озброєний мінометами, напав на село, грабуючи людей. Загони УПА завдали раптового удару у відповідь з трьох сторін. Німці, втративши 35 убитих солдатів і 11 спалених машин (дані УПА), відступили із села. Повстанці втратили трьох убитими і чотирьох пораненими.
Польський поліцейський – учасник бою – згадував, як разом із німецькими карателями потрапив у засідку українських повстанців. Під однією з вантажівок вибухнула міна, після чого поліцейські були атаковані з трьох сторін. Із тридцяти поліцейських (двадцяти німців і десяти поляків) цілими із засідки вийшло шестеро, з яких троє поранених.
"Допомога, яка до нас надійшла, була вже цілком запізнілою. Вона тільки позбирала трупи, які були обдерті з мундирів і понівечені. Кожен був поранений і замордований пізніше - вони мали відрізані носи та пальці, які позапихали до вуст убитих" (Motyka G. Ukrainska partyzantka 1942 - 1960. Dzialalnosc organizacji ukrainskich nacjonalistow i Ukrainskiej Powstanczej Armii. Warszawa, 2006 - S.301. Цит.за: Дзьобак В. 1943-й - рік посилення, оновлення і активізації боротьби//ОУН і УПА в 1943 році. Документи. - Київ, 2008. – С.27)
На фото: учасник бою біля с. Лішня Максим Скорупський - "Макс", чотовий загону "Хрона".